Autor: Ignacy Morawski

BANK 2017/01

Opinie: Czy rozwój gospodarczy kończy się na zawsze?

To jeden z najgoręcej dyskutowanych problemów gospodarczych współcześnie. W mediach dominują obawy o nadmierne zadłużenie, bańki spekulacyjne, turbulencje polityczne i geopolityczne, stagnację handlu. Ale w długim okresie pytanie o to, czy rozwój gospodarczy generalnie się kończy, może być najbardziej istotnym pytaniem ekonomicznym. Jeżeli tempo rozwoju będzie malało, świat w przyszłości może wyglądać zupełnie inaczej niż w niedawnej przeszłości, również świat finansowy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Ekonomiczne Sygnały – 18.08.2015

morawski.ignacy.02.400x359Złoty był w poniedziałek wyraźnie mocniejszy, podobnie jak obligacje. Możliwe, że to napływ kapitału na rynek obligacji umacniał krajową walutę. Niektórzy tłumaczyli umocnienie złotego spadkiem obaw o podwyżki stóp procentowych Fed, ale wydaje się, że na ten czynnik złoty za bardzo nie ma co liczyć – Fed pewnie podniesie we wrześniu stopy procentowe (patrz niżej). Dlatego na razie widziałbym złotego w przedziale 4,15-4,20 – w bardzo krótkim okresie kurs eur/pln może osiągnąć 4,15, ale im bliżej września i tematu podwyżki stóp w USA tym większe mogą być bariery przed silniejszym umocnieniem złotego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Ekonomiczne Sygnały, 05.08.2015 r.

morawski.ignacy.02.400x359Wczoraj w plażową atmosferę na rynku bezpardonowo wkroczył Dennis Lockhart, jeden członków głosujących FOMC – federalnego komitetu otwartego rynku, organu Fed. Powiedział on w wywiadzie dla „Wall Street Journal”, że Fed jest „bliski bycia gotowym” („close to being ready” – taka nowomowa bankierów centralnych) do podniesienia stóp procentowych i musiałoby się wydarzyć coś nieoczekiwanego by powstrzymać go przed poparciem podwyżki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Ekonomiczne Sygnały: 17.06.2015

morawski.ignacy.02.400x359Rynek
Złoty był we wtorek nieznacznie mocniejszy wobec euro, a ceny obligacji utrzymywały się bez większych zmian. Na razie temat Grecji nie powoduje panicznych reakcji inwestorów, choć wydaje się, że większe jest prawdopodobieństwo, że Grecja wywoła w krótkim okresie jakieś turbulencje rynkowe niż prawdopodobieństwo, że temat ucichnie. Dziś w centrum uwagi będzie decyzja i komunikat Fed wieczorem polskiego czasu, można więc przygotować się na wyższą zmienność.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Ekonomiczne Sygnały: 03.06.2015

morawski.ignacy.02.400x359Dziś posiedzenie i decyzja Rady Polityki Pieniężnej (więcej na kolejnej stronie). W strefie euro, między 9.00 a 10.00 pojawią się odczyty indeksów PMI dla usług. O 11.00 dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro za kwiecień (konsensus: 0,3 proc.mdm). O godz. 14.15 pojawią się dane ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym w USA (konsensus: 200 tys.), a o 16.00 indeks ISM dla usług w USA (konsensus: 57). Wszystkie dzisiejsze dane mogą mieć wpływ na
kurs euro do dolara.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 12